بیستمین جشنواره ملی رضوی کرمان سیرجان


گزارش مهر/
پرونده شعر رضوی در سیرجان بسته شد/ معرفی برگزیدگان جشنواره بیستم
سیرجان – خبرگزاری مهر: جشنواره شعر رضوی با حضور شعاری برتر کشور در سیرجان به کار خود پایان داد و در نهایت در میان شوق و عشق فرهنگدوستان اشعار برگزیده این جشنواره قرائت و منتخبان بهترین آثار معرفی شدند.
به گزارش خبرنگار مهر، جشنواره شعر رضوی کرمان شب گذشته در سیرجان به کار خود پایان داد. در این مراسم که با معرفی برگزیدگان همراه بود مهمانان ویژه‌ای حضور داشتند.

تجلیل از حسین مهدوی

یکی از مهمانان ویژه‌ این مراسم حسین مهدوی معروف به "م معید" شاعر برجسته کشوری بود. شاعری که در شعر ولایی و در سبک موج نو و شعر حجم زبانزد عام و خاص است.

او که این روزها حال و روز خوشی ندارد تنها سخنرانی‌انش در جلسه اختتامیه به خواندن شعر معروف "سیاهای‌ درون شقایق" منتهی شد.

حضور استاد معید در این جشنواره به حدی برای اهالی شعر و هنر ارزش داشت که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز از حضور استاد معید در جلسه اختتامیه اظهار خوشحالی کرد و گفت: خوشحالیم که تجلیل از استاد معید نصیب کرمانی‌ها شد.

فرشید فلاح با اشاره به سابقه جشنواره، گفت: 20 سال پیش جشنواره ملی شعر رضوی از استان کرمان آغاز شد و دیری نپایید که به‌صورت ملی برگزار شد و امروز در شرایطی بیستمین جشنواره ملی شعر رضوی را سیرجانی‌ها میزبانی می‌کنند که می‌توان ادعا کرد این جشنواره بزرگترین محفل ادبی کشور است.

جشنواره در سطح قابل قبولی برگزار شد

فلاح در ادامه با بیان اینکه پنج هزار و 300 اثر ادبی به این جشنواره رسیده است، گفت: مشارکت این تعداد آثار نشان می‌دهد این جشنواره به رویدادی بی‌نظیر تبدیل شده است چه اینکه اصل جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) با برگزاری همزمان در 200 نقطه از جهان و مشارکت 70 کشور، بزرگترین رویداد فرهنگی ادبی نظام مقدس جمهوزی اسلامی است.

به گفته فلاح 20 سال پیش که جشنواره ملی شعر رضوی قرار بر آغاز داشت دو گروه مخالف برگزاری آن بودند؛ کسانی که می‌گفتند شعر جشنواره‌ای نیست و گروه دیگر هم معتقد بودند نباید نام جشنواره را به‌نام رضوی پیوند زد.

او با کمی مکث گفت: اما این جشنواره اتفاق افتاد و موفقیت آن را همگان مشاهده کردند.

فلاح در ادامه، گفت: قرار بود شعر در خدمت هنر ابزاری شود برای ترویج معارف اهل‌بیت اما آنچه اتفاق افتاد این بود که هنر از نام مبارک امام رضا(ع) آبرو گرفت.

از نظر فلاح سیرجانی‌ها میزبان شایسته‌ای برای بیستین جشنواره ملی شعر رضوی بودند.

بیستمین جشنواره ملی شعر رضوی در حالی در سیرجان برگزار شد که این شهرستان تجربه اول خود را در میزبانی چنین جشنواره‌‌ای تجربه می‌کرد و به گفته نماینده مردم سیرجان در مجلس این جشنواره بسیار خوب برگزار شده و نمره همه دست‌اندرکاران بیستمین جشنواره ملی شعر رضوی 20 است.

حوزه فرهنگ، اندیشه و هنر جای خط‌کشی‌های سیاسی نیست

اما دکتر اسماعیل امیری یکی از داوران جشنواره با سخنرانی که انجام داد بارها مورد تشویق حاضران جلسه قرار گرفت.

امیری کلامش را با این جمله که در حوزه فرهنگ، اندیشه و هنر خط‌کشی‌های سیاسی نیست به همه کسانی که شعر را با سیاست خلط می‌کنند تلنگری زد و گفت: بزرگانی که استان کرمان و شهرستان سیرجان داشته است هرکدام در هر حوزه‌ای که کار کرده‌اند چه پسند ما باشد و چه نباشد نشان‌گر این است که این خطه به لحاظ فرهنگی و ژرفای اندیشه بسیار غنی است.

وی افزود: با مطالعه آثار استادان برجسته‌ای چون: باستانی‌پاریزی، طاهره صفارزاده و... هیچ نوشته سطحی از آن‌ها دیده نمی‌شود.

امیری در ادامه گفت: ما اگر می‌خواهیم کار فرهنگی انجام دهیم نمی‌توانیم پسندگذاری سیاسی را محور قرار دهیم.

امیری با بیان فرمایش مقام معظم رهبری حجت را بر همه کسانی که این خط‌کشی‌های سیاسی را می‌کنند تمام کرد و گفت: رهبری فرموده‌اند که سیاست و اقتصاد در زیر سایه فرهنگ است و فرهنگ مسلط بر آن‌هاست.

وی پس از قرائت غزلی زیبا بیانیه هیات داوران بیستمین جشنواره ملی شعر رضوی را قرائت کرد تا پس از اعلام اسامی اما و اگری برای شرکت‌کنندگان پیش نیاید.

برگزیدگان شعر رضوی معرفی شدند

در پایان این مراسم 8 نفر به‌عنوان برگزیده بیستمین جشنواره ملی شعر رضوی انتخاب شدند؛ محمدجواد الهی، سیدمهدی نژادهاشمی، آریا معصومی‌نژاد، الهه ابراهیم‌زاده، مهتاب بناییان بروجنی، مسلم فدایی، عالیه مهرابی و عباس شاه‌زیدی بدون رتبه‌بندی به‌عنوان شاعران برگزیده معرفی شدند و از شبنم فرضی‌زاده نیز تقدیر شد.

همچنین در بخش شعر با موضوع آزاد، حمیدرضا کامرانی، خدابخش صفادل و محسن ناصحی، به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم، و نسترن موحدی‌نیا و سودابه مهیجی، مشترکا رتبه‌ پنجم را در رشته‌ی شعر کلاسیک کسب کردند. در قالب شعر نو نیز علی قراچه‌داغی و نیلوفر زارع، به ترتیب دوم و سوم شدند و از حدیث محمدی و علیرضا دانش‌پژوه تقدیر شد. هیات داوران در بخش شعر با موضوع آزاد، هیچ اثری را حائز رتبه‌ی اول ندانست.

داوری این جشنواره را در بخش شعر رضوی، بهروز یاسمی، قادر طراوت‌پور و اسماعیل امینی، و در بخش شعر با موضوع آزاد، مهدی صمدانی، محمدعلی جوشایی و محمدسعید میرزایی بر عهده داشتند/ 2 نظر / 17 بازدید
***

[گل]...با تبریک فراوان